• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
ogrod w stylu francuskim

Żywopłoty, fontanny, kwietne alejki – jak stworzyć ogród w stylu francuskim?

Historia ogrodów w stylu francuskim sięga XVII wieku. Wywodzą się z ogrodów w stylu włoskim, a charakteryzuje je regularny układ i ozdobność. Styl francuski, zwany również barokowym, był jednym z najpopularniejszych stylów ogrodów otaczających pałace i dwory. Początkowo nie był jednolity, z czasem jednak wyklarowały się typowe formy i elementy, wyróżniające go do dzisiaj. Warto wiedzieć, jak stworzyć ogród w stylu francuskim przy własnym domu.

Najważniejsza jest symetria

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech dla ogrodu francuskiego jest symetria. Rośliny powinny być posadzone w ściśle określony sposób i tworzyć symetryczne wzory. Z tego względu warto zdecydować się na równo przystrzyżone żywopłoty, formowane szpalery i obwódki rabat. Niezwykle ważne jest nadawanie roślinom określonego kształtu, wpisującego się w ogólny wygląd ogrodu.

Pomiędzy roślinami, które mogą tworzyć rozmaite układy, w tym labirynty, powinny znaleźć się węższe lub szersze żwirowe ścieżki do spacerowania. Dobrym rozwiązaniem będzie szersza aleja, dzieląca ogród na dwie części, od której odchodzą mniejsze alejki. Pomoże to zachować wrażenie regularności.

Kontrast podkreśla regularność

Ważnym elementem ogrodu w stylu francuskim jest również kontrast. Aby go uzyskać należy zadbać o zróżnicowanie wysokości roślin i wybór odpowiednich kwiatów. W ogrodzie w stylu francuskim niezwykle ważne są pachnące kwietne alejki, wyróżniające się na tle zielonych żywopłotów i wyraźnie z nimi kontrastujące. Ważna jest w tym przypadku dbałość o dobór odpowiednich barw i ich odpowiednie połączenie. Należy jednak pamiętać, ze usadzenie kwiatów powinno podkreślać harmonię ogrodu, a nie ją zaburzać.

Fontanny i rzeźby jako główna ozdoba 

Fontanna z kamienia czy piękna rzeźba to elementy, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie w stylu francuskim. Najlepszym wyborem będzie fontanna kamienna w geometrycznym kształcie, której źródełko będzie znajdowało się w rzeźbie przypominającej antyczny posąg. Kształt fontanny i jej lokalizacja również powinny podkreślać układ ogrodu.

W Polsce z powodzeniem można stworzyć ogród w stylu francuskim, ponieważ klimat pozwala na wykorzystanie roślin, które są uprawiane w ogrodach francuskich. Należy jednak pamiętać o symetrii, kontraście i fontannach, bez których nie da się stworzyć prawdziwego barokowego ogrodu.