• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
Rzezby ogrodowe z kamienia

Rzeźby ogrodowe z kamienia FineCrete, metalu i drewna – porównanie

Marzysz o pięknym ogrodzie, ale nie znasz się na sadzeniu roślin i nie masz czasu na ich doglądanie? Nic straconego, możesz ozdobić swoje podwórko w inny sposób, np. decydując się na rzeźby ogrodowe. Figury ogrodowe, zarówno te produkowane masowo, jak i na zamówienie, mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, z których każdy ma swoje wady i zalety. W poniższym artykule znajdziesz omówienie rzeźb wykonanych z drewna, metalu i kamienia.

Rzeźby drewniane

Rzeźby do ogrodu wykonane z drewna są popularne ze względu na szeroką dostępność materiału, jego ekologiczność i relatywnie niską cenę. Drewno ma niewątpliwy urok, świetnie pasuje do domu i ogrodu w stylu ludowym czy rustykalnym. Jednak największa wada drewnianych rzeźb to brak trwałości. Są nieodporne na czynniki atmosferyczne; pod wpływem słońca mogą pękać, a przy dużej wilgoci – gnić. Z tego względu w przypadku wyboru rzeźby drewnianej do ogrodu konieczna jest częsta jej impregnacja, ale nawet najlepsze produkty do konserwacji nie uchronią drewna stojącego na zewnątrz przed stopniową degradacją.

 Rzeźby metalowe

Rzeźby ogrodowe z metalu – stali, aluminium czy żeliwa – często wybierane są przez osoby zainteresowane nowoczesnym designem. Trwalszy niż drewno metal nie jest jednak wolny od podatności na niszczenie: odkształcenia, spękania, korozję, utratę koloru. Rzeźby z metalu również wymagają specjalistycznej impregnacji. Ich niewątpliwie ciekawy wygląd nie będzie odpowiadał jednak tym, którym zależy na bardziej klasycznym, ponadczasowym wystroju ogrodu.

Rzeźby z kamienia FineCrete

Częstym wyborem są rzeźby do ogrodu z kamienia. Jednak nawet kamień naturalny, jak piaskowiec czy marmur, nie jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne – z czasem mogą pojawiać się pęknięcia i odbarwienia. Ci, którym zależy na jak największej trwałości ogrodowego małego dzieła sztuki, mogą zastanowić się nad rzeźbą z kamienia FineCrete. To sztuczny kamień, pod względem estetycznym nieodróżnialny od naturalnego marmuru lub piaskowca. W zależności od obróbki powierzchnia będzie matowa lub błyszcząca. FineCrete charakteryzuje się ogromną trwałością, potwierdzoną badaniami laboratoryjnymi. Jest odporny na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Przykładowo jego nasiąkliwość podczas deszczu wynosi tylko 1,9% (nasiąkliwość piaskowca waha się od 3 do nawet 7%). Nie pojawiają się na nim pęknięcia i mikropęknięcia. Ma również zdolność samoregeneracji – sam naprawia drobne rysy czy pęknięcia.

Wybór rzeźby ogrodowej to decyzja na długie lata, warto więc, oprócz walorów estetycznych oraz stylu całego ogrodu, wziąć pod uwagę jej trwałość.