• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
ogrod w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim – jakie figury ogrodowe będą do niego pasować?

Piękno natury

Ogrody angielskie dawniej powstawały głównie wokół dworów i pałaców, dziś można zaaranżować je wszędzie. Swoją niezwykłą popularność zawdzięczają temu, że nie wymagają wiele pracy, choć do ich utrzymania niezbędny jest zmysł artystyczny i dobre oko, by wiedzieć jak przyciąć rządzące ogrodem rośliny – byliny, róże, pnące krzewy i drzewa owocowe.

Angielski ogród imituje prawdziwy krajobraz, z tą różnicą że jest przemyślany i zamknięty w ramach ogrodu – często otoczonego delikatnym, ażurowym ogrodzeniem, dzięki czemu naturalne otoczenie staje się przedłużeniem kompozycji. Naśladuje naturę – ma więc być bujny i zielony.

Zamknięte w nim rośliny plączą się, przenikają, nie ma tu miejsca na granice rabat odcinające się stanowczą kreską, ścieżki wytyczone od linijki czy kąty proste. Teren, ścieżki, rabaty – w ogrodzie angielskim wszystko komponowane powinno być po łagodnych, czerpiących z natury łukach.

Jakie figury ogrodowe wpiszą się w ten styl?

Ważnym elementem ogrodów angielskich jest tak zwana mała architektura, czyli nie tylko ławki i altanki, ale i figury ogrodowe. Rzeźby takie powinny zostać rozmieszczone przemyślanie, zgrabnie wkomponowane w gąszcz roślin. W ogrodzie angielskim nie będą potrzebować cokołów – najlepiej prezentować się będą osadzone bezpośrednio na podłożu.

Figury ogrodowe ustawione w takim otoczeniu swoją formą nawiązywać powinny do miejsca czy też rejonu, na którym położony jest dany ogród. Sprawdzą się tu figury odnoszące się zarówno do historii, jak i legend czy też podań, a także te imitujące naturalne elementy.

Innym rodzajem pasujących do otoczenia bujnej roślinności figur ogrodowych będą te stylizowane na zegary słoneczne, obeliski, poidełka dla ptaków czy też wypełnione kwiatami donice. Równie dobrze sprawdzą się realistyczne wizerunki zwierząt wyglądających jakby buszowały w naturalnym otoczeniu lub rzeźby przedstawiające postacie ludzkie.

Pamiętać należy, że do ogrodów angielskich pasują przede wszystkim niewielkie figury z naturalnie wyglądających materiałów – szczególnie polecany jest wytrzymały i pięknie się prezentujący kamień FineCrete.