• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
ogrod na wiosne

Odmień swój ogród na wiosnę – zamontuj fontannę ogrodową!

Wiosna to idealny moment na większe prace ogrodowe. Rośliny jeszcze nie rozpoczęły wzrostu, dlatego część z nich spokojnie możemy przesadzać, sadzić nowe, reorganizować skalniaki i rabaty. Świetnym sposobem na urozmaicenie aranżacji naszego ogrodu jest też zamontowanie fontanny ogrodowej.

Zalety fontanny w ogrodzie

Fontanna ogrodowa to jeden ze sposobów na wprowadzenie elementu ruchu do przestrzeni w naszym ogrodzie. Cichy szmer wody działa zdecydowanie kojąco i relaksująco, dlatego warto ustawić ją niedaleko miejsca wypoczynku. Dodatkowo woda sprawia, że w tym miejscu w ogrodzie powstaje specyficzny mikroklimat, powietrze staje się bardziej wilgotne, co ma ogromne znaczenie podczas upalnych dni. Co więcej z dobrodziejstwa fontanny ogrodowej skorzystamy nie tylko my, ale i rośliny oraz zwierzęta. Zwiększona wilgotność powietrza sprawia, że zdecydowanie lepiej w tym miejscu będą rosły kwiaty i krzewy, a ptaki będą chętnie odwiedzały to miejsce zwiedzione wodą i wylęgającymi się tutaj owadami.

Idealne miejsce dla fontanny w ogrodzie

Szukając idealnego miejsca dla elementu wodnego w naszym ogrodzie, trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ późniejsze zmiany wiążą się ze sporą ilością pracy. Jeśli posiadamy już oczko wodne lub niewielki staw, to problem w zasadzie rozwiązuje się sam. W przeciwnym wypadku musimy takie niewielkie oczko stworzyć lub zakupić gotowy, wolnostojący zestaw. Warto także pamiętać o tym, że wszelkie akcenty wodne, a zwłaszcza fontanny ogrodowe z kamienia najlepiej prezentują się w towarzystwie roślin, więc projektując to miejsce w ogrodzie, trzeba także zastanowić się nad rodzajem posadzonej tam roślinności.

Jak zainstalować fontannę?

Wbrew pozorom instalacja fontanny nie jest niczym trudnym. Generalnie cale zadanie sprowadza się do umieszczenia w oczku odpowiedniej pompy i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę. W zależności od wielkości oczka i pompy, możemy ją umieścić na dnie lub na brzegu oczka i połączyć ją przewodem wodnym z dyszą, z której fantazyjnie wypływa woda. Istotnym elementem całej instalacji jest także filtr, który może być zarówno umieszczony poza pompą jak i oryginalnie z nią zintegrowany.

Fontanna ogrodowa jest zatem świetnym sposobem na uzyskanie nie tylko niesamowitego klimatu w naszym ogrodzie, ale także na wprowadzenie równowagi w jego ekosystemie.