• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
ogrodowa fontanna

O czym pamiętać, zabezpieczając fontannę ogrodową przed zimą?

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy, będący niemałym wyzwaniem dla małej architektury ogrodowej. Duże skoki temperatur, zalegający śnieg, wiatr i mróz mogą mieć negatywny wpływ na fontanny ogrodowe z kamienia. Warto więc pamiętać o kilku prostych, choć ważnych zabiegach, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem i nie martwić się o ewentualne uszkodzenia.

Zabezpieczanie przed zamarzającą wodą

Najważniejszymi czynnikami negatywnie wpływającymi na kondycję rzeźb kamiennych są oczywiście szkodliwe warunki atmosferyczne. Szczególnie niebezpieczne mogą być ujemne temperatury, które powodują zamarzanie wody zalegającej w naturalnych porach i szczelinach kamienia. Nawet niewielkie krople, zwiększając pod wpływem mrozu swoją objętość, powodują pęknięcia powierzchni, co w najgorszym wypadku doprowadzić może do poważnych uszkodzeń, a w najlepszym do obniżenia walorów estetycznych fontanny. Aby w jak najlepszy sposób przygotować tego typu dekoracje ogrodowe na nadchodzące mrozy, należy przede wszystkim usunąć zalegającą w misie wodę. Niewielkie konstrukcje na czas zimy przenieść można do suchego pomieszczenia, na przykład garażu, gdzie spokojnie przeczekają niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku większych fontann dobrą praktyką jest przykrycie całości folią, lub za pomocą specjalnej geowłókniny. Jako dodatkowe zabezpieczenie, wewnątrz misy umieścić można materiał, który będzie absorbował zbierającą się wilgoć. W tym celu użyć można woreczków z naturalną jutą, lub po prostu starych szmat czy koców.

Czyszczenie i impregnacja

Na wygląd powierzchni kamiennej wpływają również czynniki biologiczne, takie jak glony, pleśnie i porosty oraz fizykochemiczne, takie jak zanieczyszczenie powietrza. Zarówno w przypadku pierwszych jak i drugich, już po sezonie letnim na fontannie zauważyć można nieestetyczne szare lub zielonkawe naloty. Podczas przygotowywania dekoracji ogrodowych na sezon zimowy warto dokładnie je wyczyścić. Do tego celu najlepiej jest używać myjki ciśnieniowej lub odkurzacza parowego, ale w przypadku ich braku dobrze sprawdzi się również zwykła szczotka ryżowa. Po skończonym myciu na powierzchnię kamienia warto nałożyć specjalny impregnat, który będzie chronił go przed ponownym powstawaniem nalotów. W przypadku takich produktów jak fontanny ogrodowe, producent zawsze stosuje tego typu preparaty, jednak z biegiem lat ich działanie słabnie, dlatego warto co jakiś czas powtarzać taką impregnację.

Najbliższe otoczenie fontanny

Oprócz dbania o samą fontannę, nie można zapomnieć również o uprzątnięciu jej najbliższego otoczenia. Oprócz spadających na kamień liści, które nie usuwane mogą gnić i powodować nieestetyczne przebarwienia, największym zagrożeniem są sąsiadujące z fontanną stare drzewa. Jesienią warto dokładnie przyjrzeć się ich gałęziom, ponieważ pod wpływem silnych jesiennych wichur i zalegającego później śniegu, mogą one spaść na ogrodowe dekoracje, poważnie je uszkadzając.

Należy pamiętać, że największy wpływ na wytrzymałość fontanny kamiennej ma rodzaj materiału, z jakiego została ona wykonana. W przypadku kamienia bardzo słabej jakości, może się okazać, że pomimo odpowiedniego zabezpieczenia dekoracji na zimę, wiosną czeka nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci dużych pęknięć konstrukcji. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór fontanny ogrodowej z kamienia FineCrete, charakteryzującego się niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne i zdolnością do regeneracji mikrouszkodzeń.