• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
rodzaje fontann

Najpopularniejsze rodzaje fontann

Fontanny mają bardzo długą historię. Pierwsze powstawały już w VI wieku przed naszą erą. Jako materiał budulcowy wykorzystywano wówczas kamienie i marmur. Dzisiaj rozwiązania technologiczne pozwalają tworzyć przepiękne konstrukcje z użyciem rozmaitych surowców. Niezmienna natomiast została ich rola, która polega na tworzeniu w ogrodzie klimatu sprzyjającego odpoczynkowi.

Rodzaje fontann

Na rynku dostępne są rozmaite formy fontann wykonane z różnych materiałów. Tak ogromny wybór pozwala na znalezienie modelu najbardziej pasującego do naszego ogrodu. Podczas zakupu pod uwagę należy wziąć takie elementy jak: powierzchnia przeznaczona na ozdobę, materiał, z którego jest wykonana, oraz względy estetyczne. Można wyróżnić wiele rodzajów, są to na przykład fontanny dościenne czy fontanny umieszczane w oczkach wodnych, z których czerpią wodę. Z całą pewnością do najpopularniejszych należą fontanna wolnostojąca oraz fontanna kaskada.

Fontanny wolnostojące

Fontanny wolnostojące składają się z kilku zasadniczych elementów:

– podstawy,

– mis,

– elementu ozdobnego – figurki,

–  pompki wodnej.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem budulcowym jest imitujące kamień tworzywo wysokiej klasy. Ten rodzaj fontann cieszy się niesłabnącym uznaniem klientów. Doceniany jest za trwałość oraz stabilność. Co więcej, fontanna ogrodowa FineCrete w pełni realizuje swoje zadanie estetyczne. Doskonale wpisuje się w styl ogrodów z dużą ilością zieleni oraz tych minimalistycznych, opartych na starannie wyselekcjonowanych gatunkach roślin. A to za sprawą elementów dekoracyjnych, które mogą przybierać rozmaite formy.

Kaskada wodna

Kaskada to niezwykle widowiskowy rodzaj fontann oparty na przelewającej się przez kolejne piętra wodzie. Fontanny kaskadowe oddają klimat górskiego strumienia, nadając otoczeniu niepowtarzalny charakter. Świetnie sprawdzają się w ogrodach położonych blisko ruchliwych ulic. Generowany przez nie przyjemny szum separuje ogród od miejskiego hałasu, zapewniając doskonałe miejsce do relaksu po ciężkim dniu pracy.

Fontanny ogrodowe są niezwykle popularnymi ozdobami. Ogromna różnorodność rozmiarów oraz form pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania do każdego typu ogrodu. Tak zaaranżowane podwórze stanowi idealne miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich.