• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
fontanna ogrodowa

Najczęściej popełniane błędy podczas wyboru i instalacji fontanny ogrodowej

Piękny i zadbany ogród nie tylko cieszy oczy właścicieli, lecz także stanowi wizytówkę domu. Dla wielu osób uwieńczeniem marzeń o własnym ogrodzie jest fontanna ogrodowa. Fontanny to oczywiście wyjątkowo wdzięczne i efektowne elementy dekoracyjne, jednak należy pamiętać, że aby spełniały swoje zadanie, powinny być odpowiednio dobrane i poprawnie zainstalowane. Fontanny ogrodowe betonowe, zarówno wolnostojące, kaskadowe czy umiejscowione w oczku wodnym, mogą stanowić romantyczny lub nowoczesny akcent w ogrodzie. W zależności od planowanego efektu dekoracyjnego, należy zastanowić się nad modelem fontanny i jej umiejscowieniem.

Jakich błędów unikać, wybierając fontanny ogrodowe betonowe?

Decydując się na instalację wodotrysku w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wymiary i plan posesji. Duży i wolnostojący model fontanny może okazać się przytłaczający dla małego ogrodu i ograniczać jego praktyczność. Ponadto fontanna umiejscowiona na wysokim cokole będzie rzucać obszerny cień, co może okazać się problematyczne, jeżeli wodotrysk będzie znajdować się w pobliżu światłolubnych rabat kwiatowych. Warto również pamiętać, że styl fontanny powinien być spójny z aranżacją posesji – w pobliżu eleganckiej willi z przestronnym ogrodem ładnie zaprezentują się fontanny stylizowane na klasyczne rzeźby, z kolei w romantycznym i pełnym roślin ogrodzie dobrym rozwiązaniem będzie fontanna kaskadowa imitująca naturalne materiały, takie jak na przykład kamień.

Jakich błędów unikać, instalując fontanny ogrodowe betonowe?

Jednym z najczęstszych błędów przy instalacji fontann ogrodowych jest nieodpowiedni dobór pompy oraz dysz, które są niezbędne dla prawidłowego działania wodotrysku. Kształt dysz oraz moc pompy odpowiadają za swobodny przepływ, ciśnienie oraz szerokość strumienia wody. Kupując poszczególne elementy niezbędne przy montażu fontanny warto skorzystać z opinii fachowca. Nie można również zaniedbać przygotowania gruntu pod fontannę, który powinien być nie tylko oczyszczony z kamieni i roślinności, lecz także wypoziomowany.

Fontanny ogrodowe betonowe stanowią trwały i widowiskowy element dekoracyjny na terenie każdej posesji, niezależnie od jej wielkości czy charakteru. Wybór odpowiedniej lokalizacji, modelu fontanny oraz fachowa instalacja są kluczem do satysfakcjonującego efektu końcowego.