• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
fontanna ogrodowa

Na co zwracać uwagę podczas wyboru fontanny ogrodowej?

Pojawiały się w prywatnych ogrodach, na dziedzińcach zamków i pałaców, w parkach oraz na miejskich placach. Fontanny, bo o nich mowa, są z nami od setek lat i niezmiennie przyciągają swoim urokiem. Dlatego wielu z nas montuje je w swoich ogrodach. Na co zwrócić uwagę, wybierając taką fontannę?

Rodzaje fontann ogrodowych

Jeśli marzy nam się fontanna w ogrodzie, w pierwszej kolejności pomyślimy zapewne o konieczność posiadania zbiornika wodnego. Rzeczywiście, właściciele nawet małych oczek wodnych mogą w prosty sposób zainstalować w nich fontannę. Jedną w najważniejszych rzeczy, jaką powinni wziąć pod uwagę, jest wielkość i głębokość zbiornika. To od tego zależy rodzaj pompy, która jest kluczowym elementem każdej fontanny. W przypadku niewielkich oczek standardem są pompy zanurzeniowe (zatapialne), do większych, głębszych i mających tendencję do zamulania się oczek stosuje się pompy pływające (powierzchniowe).

W przypadku fontann ogrodowych producenci mogą zaoferować również różne rodzaje dysz. Dysza to wylot, z którego wydobywa się woda. Jej strumień może na przykład przybierać kształt kielicha, gejzeru, spirali itd.

Możliwość posiadania fontanny ogrodowej nie jest jednak zarezerwowana jedynie dla tych, którzy na podwórku mają oczko wodne. Wszystko dzięki istnieniu fontann wolnostojących. Zasada ich działania jest identyczna, jak w przypadku „zwykłych” fontann. Różni je to, że posiadają własne zbiorniki, do których nalewa się wodę. Krąży ona w fontannie w obiegu zamkniętym.

Fontanny ogrodowe z kamienia

Jednym z najpopularniejszych rodzajów fontann wolnostojących są fontanny ogrodowe z kamienia. Ten rodzaj tworzywa sprawdza się doskonale również jako fontanna montowana w zbiorniku. Wybierając fontannę z kamienia należy wziąć pod uwagę ilość miejsca, jakim dysponujemy, wielkość zbiornika (fontanna nie powinna go przytłaczać) oraz charakter całego ogrodu.

Kolejnym, niezwykle istotnym parametrem jest rodzaj kamienia, z którego jest wykonana fontanna. Chodzi tu przede wszystkim o jego wodoszczelność, odporność na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałość na nacisk.

Doskonałymi właściwościami może pochwalić się na przykład FineCrete – sztuczny kamień trwalszy niż marmur. Spełnia on najbardziej rygorystyczne wymagania. Fontanna ogrodowa z kamienia FineCrete to produkt, który zostanie z nami na długie lata, zachowując przy tym swój atrakcyjny wygląd. Nie ulega erozji, nie pęka i nie traci swojej barwy. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem rodzaju fontanny, poznaj naszą ofertę i ciesz się pięknem w swoim ogrodzie przez lata!