• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
przestrzen w bardzo duzym ogrodzie

Jak wypełnić przestrzeń w bardzo dużym ogrodzie?

Duża powierzchnia ogrodu stwarza niezliczone możliwości aranżacyjne. Skomponowanie jednak spójnej stylistycznie całości na dużej powierzchni może być zadaniem potrzebującym wszechstronnych przygotowań. Bogactwo stylów ogrodowych, setki roślin o zróżnicowanych wymaganiach glebowo-klimatycznych oraz szeroka gama dostępnych na rynku elementów infrastruktury ogrodowej sprawia, że tworzenie własnego ogrodu od podstaw może przyprawiać o zawrót głowy.

Podział powierzchni ogrodu na strefy

Mając do dyspozycji dużą powierzchnię, warto zdecydować się na wydzielenie osobnych stref o odmiennym praznaczeniu. Ogród przydomowy zazwyczaj pełni funkcję reprezentacyjną. Umieszcza się w nim nasadzenia roślin kwiatowych, żywopłoty i krzewy, które można fantazyjnie formować. Za domem warto zainwestować  w wydzielenie strefy relaksu, z podestem lub wiatą oraz pergolą mogącą stanowić idealne podłoże dla ozdobnych pnączy.  Całość powierzchni można próbować utrzymać w jednym stylu, jeśli jednak zastosujemy żywopłoty lub pergole jako formę oddzielenia poszczególnych części ogrodu, możliwe będzie zaaranżowanie kilku odrębnych stylistycznie obszarów.

Jak podkreślić charakter ogrodu w stylu wiejskim?

W zależności od upodobań, warunków glebowych, poziomu nasłonecznienia czy stylu architektonicznego domu, można zdecydować się na ogród nowoczesny, wiejski, rustykalny czy też leśny. Zapaleni ogrodnicy mogą pokusić się o aranżację dużo bardziej wymagającego ogrodu japońskiego. Jak podkreślić wybrany styl ogrodu?

W przypadku aranżacji mniej formalnych, takich jak ogrody w stylu wiejskim lub leśnym, dobrze sprawdzą się nasadzenia roślin rodzimych, kwiatów o zróżnicowanej wysokości i kolorystyce, tworzących barwny, bujny gąszcz. Mile widziane będą wszelkie drewniane płotki, pergole czy wyłożenie ścieżek surowym kamieniem. Styl ogrodu w stylu rustykalnym podkreślą figurki ogrodowe w kształcie zwierząt leśnych. Romantyczny nastrój wprowadzi też niewielkie oczko wodne lub fontanna ogrodowa z kamienia.

Czym wypełnić przestrzeń ogrodu w stylu nowoczesnym?

Modne nowoczesne ogrody charakteryzują się zdecydowanym minimalizmem. Roślinność dobierana jest często tak, by tworzyła zestaw w stonowanych, jednolitych barwach. Do nasadzeń wykorzystywane są często donice nowoczesne, ustawiane na podestach lub tarasach.

Ważna jest geometria stosowanych form oraz odpowiedni dobór materiałów małej architektury – stali, szkła, kamienia. Nie znaczy to jednak, że w aranżacjach należy całkowicie zrezygnować z ozdób. Idealnym podkreśleniem stylu miejsca mogą być rzeźby ogrodowe nowoczesne stanowiące połączenie modernistycznego wzornictwa z surowością zastosowanego materiału.

Niezależnie od stylu wybranej aranżacji ogrodowej, na zaplanowanie przestrzeni wokół domu warto poświęcić nieco więcej czasu. Ogród stanowi nie tylko wizytówkę właściciela domu, ale może być również oazą odpoczynku dla całej rodziny.