• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
kamenne donice

Jak urządzić oranżerię?

Oranżeria, często nazywana także ogrodem zimowym, jest świetnym sposobem na stworzenie strefy relaksu w  naszym domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały rok będziemy mogli cieszyć się zielenią roślin i odpoczywać w ich otoczeniu. Oranżerię można umeblować w dowolny sposób, warto jednak znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym rośliny będą czuły się dobrze i zdrowo rosły, a także poznać najnowocześniejsze trendy dekoracyjne, które pomogą wzbogacić to miejsce. Dzięki odpowiednim melbom, fontannie ogrodowej i gustownym kamiennym donicom można stworzyć wyjątkowe miejsce!

Lokalizacja i sposoby ogrzewania oranżerii

Kluczową sprawą w zakładaniu ogrodu zimowego jest wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepszą opcją będzie założenie go przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu. Dzięki temu w lato nie będzie konieczne chłodzenie i zaciemnianie oranżerii, jak miałoby to miejsce w przypadku wybrania strony południowej. W zimę natomiast nie trzeba będzie nadmiernie ogrzewać pomieszczenia, co konieczne byłoby przy stronie północnej.

Należy pamiętać, że przy zakładaniu oranżerii mamy tak naprawdę dwie opcje ogrzewania jej – oranżerię zimną i ciepłą. Ogród zimowy ciepły, to taki, który w zimę wymaga dodatkowego ogrzewania, ponieważ znajdujące się w nim rośliny, potrzebują stale wysokich temperatur. Oranżeria zimna to taka, w której temperatura jest regulowana poprzez nagrzewanie przez promienie słoneczne.

Jakie rośliny wybrać do oranżerii?

Zależnie od tego, w jakim stylu urządzona ma być nasza oranżeria, możemy przebierać w różnych gatunkach roślin. Możemy zdecydować się na rośliny ciepłolubne, takie jak figowce, męczennice, oleandry, szeflery, koleusy i zielistki. Jednym z najczęstszych wyborów są drzewka cytrusowe, ponieważ wymagają one dużo światła, co szklana konstrukcja oranżerii zapewnia im w stu procentach.

W ogrodach zimowych, które nie będą dodatkowo dogrzewane warto zaopatrzyć się w takie rośliny jak kaktusy, cytrusy, gardenie, hibiskusy czy azalie. Należy pamiętać, że najlepszą opcją dla posadzenia roślin będą kamienne doniczki, które doskonale wyeksponują roślinne kompozycje. Ciekawym rozwiązaniem jest np. wybór jednego wzoru donic w wielu rozmiarach.

Wyposażenie i wystrój oranżerii

Po podjęciu kluczowych decyzji takich jak sposób ogrzewania czy wybór roślin, warto skupić się na aranżacji ogrodu zimowego. Do wyboru mamy mnóstwo opcji i ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Podłoże może zostać wykonane z kamiennych płyt, drewna lub terakoty. Ciekawym elementem wystroju może być fontanna ogrodowa. Doda ona uroku naszej oranżerii, idealnie komponując się z roślinnością, a woda poprawi mikroklimat tego miejsca i nawilży powietrze. Będzie to niewątpliwie oryginalne rozwiązanie, które sprawi, że ogród zimowy będzie miał luksusowy charakter. Przy wyborze mebli warto kierować się także wygodą – mogą być to ciężkie kanapy, jak i lekkie, wiklinowe fotele. Ważne, by ich styl konweniował z wybraną roślinnością, donicami kamiennymi innymi elementami wyposażenia.