• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
figury do ogrodu

Jak modnie i stylowo dobrać figury do ogrodu?

Każdy ogród, mały lub duży, powinien posiadać swoje centrum, zwieńczenie całej aranżacji. Do podkreślenia rangi takiego miejsca nadają się idealnie figury ogrodowe wykonane z kamienia. Gabaryty figur oraz ich tematyka powinny pasować stylistycznie do wystroju ogrodu. Obecnie mamy szeroki wybór takich dekoracji:  modele o dużych gabarytach, np. lwy i postacie greckich bóstw, lub niewielkie, np. psy, koty, żaby, amory. Jak dobrać figury do stylu i wielkości własnego kawałka zieleni?

Duże ogrody – duże rzeźby

Wysokie posągi w stylistyce greckiej, lwy, rozbudowane kamienne fontanny znajdą swoje miejsce w ogrodach dużych, wyposażonych w obszerne trawniki. Tego rodzaju rzeźby ogrodowe nie zgubią się w otoczeniu, które tworzą drzewa i krzewy, klomby kwitnących roślin. Częstym błędem podczas urządzania niewielkiego ogródka od frontu posesji jest umiejscowienie figury wielkiego lwa tuż przy bramie lub furtce. Tego rodzaju ozdobniki będą wyglądały stosowniej przy dużych bramach, w obszernych posesjach otoczonych ogrodzeniem z metaloplastyki lub wykonanym z kamienia. Popiersia czy rzeźby sylwetek pasują do stylizacji francuskiej, gdzie otoczenie jest bardzo uporządkowane, wręcz symetryczne. Rzeźba umiejscowiona w centrum takiej kompozycji będzie zwieńczeniem dzieła.

Małe figury ozdobne

Figury zwierząt o niewielkich wymiarach świetnie nadają się do ozdabiania przydomowych ogródków. Koty, psy, sarny czy ptaki mogą zdobić trawnik lub stanąć na rabatce z kwiatami. Zwiewne rusałki i aniołki znajdą swoje miejsce w ogródkach romantycznych, pełnych nastrojowych zakątków. Należy kierować się złotą zasadą, że wielkość rzeźb ogrodowych powinna odpowiadać wielkości aranżacji. Każdy wolałby uniknąć przysłowiowego „przerostu formy nad treścią”. Kierując się tą zasadą, wybierając figurki do ogrodu pozbawionego symetrii, który czerpie inspirację z natury, można się zdecydować na sielskie rzeźby dzieci i aniołków. Figury ogrodowe wyposażone w donice, do których można wsadzić rośliny, można ustawić obok wejścia do domu lub po prostu w ustronnym zakątku. Przede wszystkim warto zachować umiar w doborze ozdób oraz zadbać o spójność kompozycyjną, a efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący.