• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
Jak czyscic fontanne ogrodowa

Jak czyścić fontannę ogrodową?

Fontanna ogrodowa to bardzo widowiskowy element. Wprowadza niezwykły klimat, a ciche tryskanie wody cieszy oko i koi zmysły. Jednak, aby mogła zachwycać swoim wyglądem, trzeba odpowiednio o nią zadbać. Główną wadą posiadania fontann jest właśnie bardzo szybkie zanieczyszczanie wody. Ma to związek z jej niewielkim ruchem. Woda dość szybko zielenieje i pozostawia osad. Jak zatem czyścić fontannę ogrodową?

Stosowanie preparatów na glony

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie regularnie preparatów przeciw glonom. Duże fontanny ogrodowe z kamienia są najczęściej wyposażone w mechaniczne filtry piaskowe. W tym przypadku świetnie sprawdzi się algicyd w płynie. Środek nie wchodzi w reakcję z innymi preparatami dezynfekującymi, dzięki czemu jest całkowicie nieszkodliwy dla powierzchni fontanny. Preparat nie tylko usuwa osady wapienne, lecz także przeciwdziała ich powstawaniu w przyszłości.

Dla mniejszych fontann ogrodowych producenci polecają stosowanie biocydów. Zastosowanie preparatów na ich bazie usuwa wszelkie powstałe glony oraz nieprzyjemny zapach i pozwala cieszyć się świeżą wodą.

Czyszczenie instalacji doprowadzającej wodę

Jeżeli jednak powstałe zabrudzenia są stosunkowo duże, konieczne będzie wcześniejsze oczyszczenie instalacji doprowadzającej wodę do zbiornika. Należy wtedy odpompować wodę ze zbiornika i oczyścić pompę oraz filtry. Szczątki roślin, pyłki drzew, a nawet liście i gałązki mogą doprowadzić do poważnej niedrożności filtrów i przewodów. Brak odpowiedniej reakcji i oczyszczenia może doprowadzić do przerwania obiegu wody i poważnego uszkodzenia pompy. Pierwszym sygnałem mówiącym o awarii jest słabszy strumień wody, pomimo wyczyszczenia filtra i przewodów.

Czyszczenie filtra jest bardzo proste. Należy wyjąć z niego gąbkę i przepłukać pod bieżącą wodą. We wszystkich dyszach może odkładać się kamień i prawdopodobnie będzie konieczne zastosowanie preparatu usuwającego go. Jednak na początku można spróbować oczyścić przewody cienkim drutem i wyciągnąć z nich blokujące przepływ elementy.

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać poważnym awariom i od początku stosować preparaty dezynfekujące, odkamieniające i przeciwglonowe. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów i cyklicznemu czyszczeniu świeża woda w fontannie ogrodowej będzie cieszyć oko posiadacza i każdego gościa.