• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
fontanna w ogrodzie

Fontanny i poidełka w ogrodzie – źródło wody przyjazne żywym istotom w okresie suszy

Fontanny i poidełka w ogrodzie to nie tylko element dekoracyjny, idealnie komponujący się z roślinnością czy zabudowaniami wokół domu. Dodatkowo są one źródłem wody dla ptaków i innych stworzeń, które w czasie suszy mają nie lada problem z zaspokojeniem pragnienia.

Ogrodowe poidełka

Obecność ptaków w ogrodzie ułatwia walkę ze szkodnikami, dlatego też warto zapewnić im stałe źródło wody. Dobrym rozwiązaniem jest zakup poidełka. Najlepiej ulokować je w miejscu zacienionym i ustronnym. Umiejscowienie poidełka stosunkowo nisko, na stabilnym podłożu umożliwi czerpanie wody nie tylko ptakom, ale również małym zwierzętom, takim jak jeże czy koty. Na dużej powierzchni ogrodu czy działki doskonale sprawdzi się masywny, kamienny model z rzeźbioną podstawą. W przypadku mniejszych posesji ciekawym rozwiązaniem będą z kolei poidełka ceramiczne wieszane na gałęziach drzew lub poidełka naścienne wykonane z żeliwa. W ofertach sklepów ogrodniczych można spotkać również poidełka o prostej, geometrycznej formie, które sprawdzą się w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach. Dużą popularnością cieszą się też akcesoria w formie kuli opływającej wodą umieszczonej na okrągłej lub prostokątnej misie. Będą one idealnym dopełnieniem ogrodów zaaranżowanych w stylu angielskim czy rustykalnym.

Fontanny ogrodowe

Fontanna ogrodowa w upalne dni stanowi najlepsze źródło orzeźwienia dla zwierząt. W roli poidełka najlepiej sprawdzają się modele z płytką misą, które z łatwością można dopasować do każdej aranżacji ogrodu. Fontanny ogrodowe instalowane są najczęściej w oczkach wodnych i to z nich pobierają wodę. Akcesoria tego typu zasadniczo mogą przybrać dowolną formę. Najbardziej popularne są wykonane z kamienia rzeźby zwierząt oraz rozmaite figury geometryczne. W niewielkim ogrodzie warto natomiast zainstalować fontannę wolnostojącą. Do ogrodów położonych nieopodal hałaśliwych ulic i innych ruchliwych miejsc, idealnym rozwiązaniem będzie fontanna kaskada. Szum przelewającej się wody stłumi bowiem miejski hałas i odtworzy naturalne środowisko życia dla zwierząt okazjonalnie goszczących w ogrodzie.

Poidło czy też fontanna to funkcjonalny element dekoracyjny, który powinien być utrzymany w stonowanej kolorystyce, aby niepotrzebnie nie odstraszać zwierząt. Różnorodność materiałów, kolorów czy faktur sprawia, że ich dopasowanie do aranżacji zieleni czy okolicznych zabudowań nie będzie stanowić żadnego problemu.