• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
Fontanna kaskada

Fontanna kaskada, czyli urok swobodnie spływającej wody

Fontanna to nie tylko widowiskowy, lecz także bardzo przydatny element scenerii ogrodowej. Wodotryski tworzą w ogrodzie wspaniałą atmosferę, a szum wody uspokaja i relaksuje. Dodatkowo pluskająca fontanna bardzo korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu, ponieważ nawilża powietrze oraz zatrzymuje część kurzu, co jest szczególnie istotne w upalne dni. W przypadku oczek wodnych i kaskad fontanna jest jednocześnie elementem, który pełni rolę poidła dla ptaków, a wodotrysk (dzięki zastosowaniu obiegu zamkniętego) napowietrza wodę dla ryb i innych stworzeń w niej żyjących. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i modeli fontann. Dziś przyjrzymy się bliżej jednemu z nich – kaskadzie.

Fontanna kaskada

Ciekawym rozwiązaniem, które nada ogrodowi ponadczasową oprawę oraz urozmaici krajobraz, jest fontanna kaskada. Kaskada wyglądem przypomina naturalny strumyk czy wodospad, w którym woda spływa z jednego elementu na drugi. Do budowy kaskady wykorzystuje się rozmaite materiały, np. beton, kamienie, drewno, metal czy materiał FineCrete. Fontanny ogrodowe z kamienia najlepiej sprawdzają się w ogrodach tradycyjnych oraz w okolicach stawów i oczek wodnych. Połączenie betonu z metalem to z kolei rozwiązanie, które idealnie współgra ze stylem nowoczesnym

Fontanna kaskada – o czym należy pamiętać podczas montażu?

Decydując się na kaskadę, warto pamiętać, że sprawdzi się ona najlepiej w dużym ogrodzie, który posiada naturalny skos lub możliwość sztucznego nachylenia terenu. Woda krążąca w obiegu zamkniętym zwykle zbierana jest na dole, a następnie jest pompowana za pomocą specjalnego mechanizmu na górę kaskady. Konstrukcja taka wymaga odpowiedniego sprzętu, który zajmuje sporo miejsca i musi być zamontowany w bliskim otoczeniu kaskady. Co więcej przewód do pompowania wody powinien być zainstalowany pod kątem, po to, aby zimą woda w nim nie zamarzała. Niewłaściwy montaż grozi rozsadzeniem przewodu. Nieckę pod kaskadę wykłada się folią do oczek wodnych, a na wierzchu otula geowłókniną, która zabezpieczy folię przed uszkodzeniami. Na samym końcu układa się żwir i kamienie tworzące wrażenie naturalnego potoku i maskujące włókninę.