• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
kamienne fontanny ogrodowe

Duży ogród – jak pomysłowo go zaaranżować?

Ogród to szczególne miejsce w otoczeniu domu. Ten zielony skrawek ziemi często służy nam do spędzania wolnego czasu z rodziną czy relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. W jaki sposób zaprojektować ogród o dużej powierzchni? Na co warto zwrócić uwagę?

Aranżacja dużego ogrodu to ogromne wyzwanie dla jej wykonawców. Wymaga przede wszystkim skupienia, wyobraźni i szczegółowej analizy poszczególnych parametrów i elementów. Należy zwrócić uwagę m.in. na jakość gleby, warunki przyrodnicze, klimat, nasłonecznienie powierzchni oraz jej kształt. Jak samodzielnie stworzyć swój własny ogród?

Aranżacja dużego ogrodu – dobór odpowiednich roślin

Ogród kojarzy nam się przede wszystkim z rozmaitymi roślinami. Odpowiednia kompozycja kwiatów, drzewek oraz krzewów to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Wybierając poszczególne rośliny warto zwrócić uwagę na:

  • podobne zapotrzebowania roślin m.in. zapotrzebowanie na światło, ilość wody, rodzaj gleby
  • dopasowanie pod względem kolorystycznym
  • właściwe rozmieszczenie i odstęp pomiędzy roślinami
  • odporność na insekty i choroby

Aranżacja dużego ogrodu – pomysłowe elementy ozdobne

Planując rozmieszczenie roślin, można wygospodarować trochę przestrzeni dla ciekawych elementów dekoracyjnych. Nowoczesne fontanny ogrodowe to ciekawa forma nietuzinkowej i pomysłowej aranżacji ogrodu. Jest to dobra opcja, szczególnie dla przestronnych ogrodów o dużym metrażu, którym strumienie spływającej wody dodają efektywności, jednocześnie nie przytłaczając reszty elementów.

Rzeźby ogrodowe z kamienia to kolejne przedmioty ozdobne dla zielonej krainy. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli i wzorów, które wdzięcznie udekorują nasz ogród. Skomponowane wspólnie z fontanną mogą stworzyć naprawdę malowniczy i niezwykle artystyczny krajobraz. Ponadto warto aby przestrzeń wzbogacić o altanę lub pawilon, które są doskonałym miejscem do wypoczynku lub rodzinnych spotkań.

Aranżacja dużego ogrodu – trawnik

Trawnik to praktycznie nieodłączny element każdego ogrodu. Zielona, zadbana murawa stanowi doskonałe tło i kontrast dla sąsiadujących krzewów, drzew oraz kwiatów. Zatem opracowując aranżację dużego ogrodu, warto wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni dla trawnika.

Podczas planowania i aranżacji ogrodu niezmiernie ważną kwestią jest nasz gust oraz własne preferencje. W końcu to nam ma się podobać obszar dookoła domu. Dlatego projekt zielonego zakątka powinien przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania odnośnie ogrodowej przestrzeni.