• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
ozdoby betonowe do ogrodu

Bo ogród to nie tylko rośliny! Poznaj najciekawsze ozdoby betonowe do ogrodu

Piękny i inspirujący ogród to nie tylko odpowiednio dobrane krzewny, kwiaty oraz drzewa. Klimat tego miejsca tworzą również różnego rodzaju figury betonowe i kamienne, fontanny ogrodowe czy też donice z kamienia. Zatem, jakie ogrodowe elementy dekoracyjne są obecnie najbardziej modne? Czy ozdoby betonowe pasują do każdego ogrodu bez względu na jego styl? Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać w dalszej części naszego krótkiego artykułu.

Figury betonowe do ogrodu – jakie wybierać?

Wiele osób utożsamia figury betonowe do ogrodu z karykaturalnymi kolorowymi krasnalami, w rzeczywistości jednak dekoracyjne odlewy mogą być o wiele bardziej ciekawe i niepowtarzalne – wystarczy wymienić mitologiczne postacie, anioły czy symboliczne lwy. Niesztampową formą ogrodowych figur będzie np. amor trzymający misę, którą można zaaranżować jako donicę.

Ogrodowe dekoracje to nie tylko figury. Dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju fontanny ogrodowe wykonane z kamienia, ceramiki czy też betonu. Bardzo duże i monumentalne świetnie ozdobią np. przyhotelowy ogród w stylu klasycznym, nadając miejscu prestiż i wyjątkowy klimat. O wiele bardziej uniwersalne są małe fontanny, które łączą się z innymi elementami dekoracyjnymi, roślinami i są wbudowane w rzeźbę terenu. Ich zastosowanie w takiej postaci jest bardzo charakterystyczne dla ogrodów projektowanych w stylu japońskim, gdzie liczy się naturalność.

Donice z kamienia – elegancja i praktyczność

Dekoratorzy terenów zielonych chętnie sięgają po materiały takie jak kamień, drewno, a często nawet szkło i metal, poszukując oryginalnych pomysłów na donice ogrodowe. Zastosowanie innowacyjnych pod względem formy lub sposobu wykonania donic jest ciekawym zabiegiem. Z jednej strony bowiem pozwala na wprowadzenie do ogrodu nowoczesnych, ciekawych elementów, a z drugiej – naturalne materiały w subtelny sposób komponują je z roślinnością, co pozwala osiągnąć nienachalny efekt.