• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
kolumny kamienne

Aranżacja ogrodu z kolumnami kamiennymi w roli głównej

Chcesz przygotować elegancką aranżację ogrodową? Postaw na wysokie drzewa oraz krzewy, a także kolumny kamienne. Obecność szczególnie tych ostatnich jest charakterystyczna dla ogrodów w stylu angielskim.

Funkcje, jakie w ogrodzie pełnią kolumny kamienne

Kolumny kamienne odgrywają bardzo ważną rolę w każdym eleganckim ogrodzie. Dekorują przestrzeń, a jednocześnie są stabilną formą, która umożliwia przygotowanie przestrzeni rekreacyjnej. Mogą stanowić podstawę pod pergolę, w której miło spędzisz czas na grillowaniu lub odpoczynku na świeżym powietrzu. Warto otoczyć je pnącymi pędami, które podkreślą ich monumentalność. Kamienne kolumny dostępne są w wielu atrakcyjnych kształtach m.in. okrągłym lub wielobocznym. Najczęściej do ogrodów wybierane są konstrukcje o wysokości ok. 2,5 m lub wyższe.

Zielone roślinne kolumny kamienne

Kolumnę kamienną możesz wyeksponować poprzez zastosowaną w jej otoczeniu roślinność. W górnej części można powiesić misy z kwiatami. Będzie dzięki temu stanowiła charakterystyczną roślinną konstrukcję ogrodową. Tworząc cały szereg kolumn otoczonych roślinami, można z powodzeniem wyznaczyć konkretne strefy ogrodowej przestrzeni, i to w bardzo naturalny sposób.

Kolumny kamienne w wielu atrakcyjnych wydaniach

Kolumny ogrodowe są bardzo eleganckie, efektowne i harmonijnie wpisują się w otaczającą je zieleń. Dopasować można do nich bez większych problemów donice, jak i rzeźby. Wśród kolumn cieszących się największą popularnością można wymienić:

  • kolumny doryckie – ich proporcje są wyraźnie zarysowane, świetnie sprawdzają się jako podstawy pod donice lub rzeźby,
  • kolumny jońskie – wyjątkowo smukłe, a na ich szczycie znajdują się głowice, najczęściej w kształcie baranich rogów,
  • kolumny korynckie – bardzo ozdobne, przyciągają uwagę dekoracjami z kamiennych liści winogron czy akantu.

Kolumny kamienne fantastycznie pasują do niemal każdej przestrzeni ogrodowej. Dzięki temu, że są wykonywane z trwałych materiałów, ozdobią teren zewnętrzny przez bardzo długi czas.