• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
fontanny ogrodowe

Aranżacja oczka wodnego – na co zwrócić uwagę?

Jednym z częstszych elementów aranżacji ogrodów, zwłaszcza tych nieco większych, są oczka wodne. To prosta instalacja niewymagająca wiele pracy, a przy tym funkcjonalna – jeśli posiada możliwość zbierania deszczówki – i oczywiście świetnie prezentująca się wizualnie. Oczka wodne można dodatkowo wyposażyć w fontanny ogrodowe, wodospady oraz wypełnić roślinami i rybami, co podnosi ich jakość i czyni o wiele atrakcyjniejszymi.

Plan na oczko wodne

W aranżacji oczka wodnego ogromne znaczenie ma już sam projekt. Taka aranżacja wymaga odpowiedniego planu: rozmieszczenia w ogrodzie, ustalenia wielkości, głębokości, dostosowania do środowiska (typu gleby), zaprojektowania cieku wodnego z dopływem i odpływem, filtrów, pomp itp.

Właściwe wykonanie

Sama realizacja to najczęściej kwestia wykonania odpowiedniej wylewki betonowej, wykończenia jej właściwymi materiałami izolującymi, ustawienia elementów dekoracyjnych i technicznych oraz napuszczenie wody. Na tym etapie istotne jest to, z jakiego materiału będzie wykonane oczko wodne. Polecane są w szczególności oczka wykonane z kamienia FineCrete, które uchodzą z jednej strony za bardzo trwałe, a z drugiej za estetyczne i uniwersalne pod względem wizualnym. Kamienne modele z dekoracyjnym, żłobionym obrzeżem pasują do większości ogrodów czy nawet parków. Ich wielkość można często dowolnie modyfikować, a samo oczko uzupełniać niezbędnymi elementami dekoracyjnymi, chociażby rzeźbami.

Wybór koloru

Jeśli zdecydujemy się na oczko wykonane z kamienia, musimy przemyśleć kwestię kolorystyki. Ciemniejsze modele kamiennych oczek sprawdzą się w ogrodach otwartych i z dużą przestrzenią, gdzie będą stanowiły centralny punkt całości. Jaśniej barwiony kamień to z kolei najlepsze wyjście dla ogrodów małych, zacienionych, pełnych roślinności – zwłaszcza krzewów i drzew – w których jasne kolory będą się wyraźnie odznaczały od roślinnego tła.