• pl
 • en
 • de
 • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
aranzacja oczka wodnego

5 sposobów na aranżację oczka wodnego

Woda w ogrodzie jest niezwykle efektowną ozdobą, która wprowadza wyjątkowo relaksujący nastrój i sprawia, że nasza przydomowa przestrzeń staje się dużo ciekawsza. Własne oczko wodne z towarzyszącą mu fontanną ogrodową jest marzeniem wielu osób właśnie aranżujących podwórze. Zanim przystąpimy do jego budowy, należy jednak dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły, tak aby ta nowa dekoracja była dobrze wkomponowana w styl ogrodu. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na aranżację oczka wodnego, które od lat goszczą w przydomowych ogrodach.

 1. Własny strumień górski
  Zarówno niewielkie, jak i spore zbiorniki w naszym ogrodzie mogą zostać wzbogacone o fontanny kaskady. Górki strumień możemy stworzyć przy użyciu naturalnego kamienia lub specjalnych elementów z tworzywa sztucznego imitujących skały. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie polecanym do mniejszych oczek wodnych jest fontanna ogrodowa z kamienia FineCrete niezwykle wytrzymała i wyglądająca jak naturalny wodospad. Dookoła takiego zbiornika możemy posadzić rośliny górskie i stworzyć niewielki skalniak.
 2. Nowoczesne oczko wodne
  Przy domach o bardziej nowoczesnej bryle najlepszym rozwiązaniem są zazwyczaj zbiorniki utrzymane w podobnym stylu. Kształt oczek wodnych w tej aranżacji bazuje na liniach prostych, a brzeg tworzony jest przy użyciu płyt FineCrete lub kamiennych. Jako dopełnienie stosuje się oświetlenie LED i minimalistyczne fontanny. Jeżeli dysponujemy większym zbiornikiem możemy zdecydować się na bardzo modny w ostatnim czasie taras umieszczony na pomoście.
 3. Miniaturowe oczko wodne
  W przypadku niewielkich ogrodów lub gdy nasz budżet jest ograniczony, najlepszym rozwiązaniem będzie miniaturowe oczko wodne. Możemy wykonać je przy użyciu gotowych form z tworzywa sztucznego albo wykazać się większą kreatywnością i użyć do tego celu starej beczki, odpowiednio zabezpieczonej drewnianej skrzyni lub nawet opony traktora. W rozwiązaniach tego typu wybieramy jedynie kilka niewielkich roślin, a jeśli marzy nam się szum wody, warto zdecydować się na niewielką, unoszącą się na powierzchni fontannę solarną.
 4. Oczko wodne w stylu japońskim
  Styl japoński idealnie sprawdza się w przypadku nieco większych zbiorników. Oczka wodne wykonane w takiej aranżacji zazwyczaj obsadzone są sporą ilością roślin, wśród których królują klony palmowe oraz formowane iglaki z bardzo modnym ostatnio modrzewiem japońskim na czele. Nad oczkami utrzymanymi w tym stylu często przewiesza się drewniane mostki, a do wody wpuszcza się pięknie wybarwione karpie Koi, które będą idealnym dopełnieniem kompozycji.
 5. Naturalistyczne oczko wodne
  Tego typu zbiorniki charakteryzuje nieregularny, zaokrąglony brzeg, najczęściej obłożony nieobrobionym kamieniem i obsadzony naturalnie występującą nad wodą roślinnością taką jak białe lilie wodne, grążele, tatarak, trzciny czy rzęsa. Celem takiej aranżacji jest stworzenie oczka, które możliwie najbardziej będzie przypominało naturalny staw. Jest ono szczególnie polecane jest do ogrodów w stylu angielskim.

Sposobów na aranżację oczka wodnego jest bardzo wiele. Kiedy zdecydujemy już, jaki metraż i fundusze chcemy na nie przeznaczyć, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.