• pl
  • en
  • de
  • ru
Jurand
Masz pytanie ? 666 300 505 info@jurand.org
meble ogrodowe

Ogród w stylu francuskim – jak go zaprojektować?

Ogród francuski tworzy idealną przestrzeń dla osób, które cenią harmonię oraz uporządkowanie. Dawniej cechował się rozmachem, przepychem i bogactwem, natomiast obecnie można wprowadzić go nawet na najmniejszej przestrzeni. Ważne jest zachowanie odpowiedniej symetrii, dzięki której można stworzyć wyjątkowy klimat ogrodów z dawnych lat.

Główne cechy ogrodu francuskiego

Projektując ogród w stylu francuskim, należy uwzględnić stworzenie głównej osi, czyli alejki, wzdłuż której będą biec regularnie przystrzyżone rośliny. Mogą być to topiary w postaci żywopłotu o geometrycznych lub fantazyjnych kształtach. Charakterystyczne są także żwirowe ścieżki, które wyznaczają przejścia między poszczególnymi częściami ogrodu. W centralnym jego miejscu powinien znajdować się zbiornik wodny. Doskonale sprawdzi się fontanna ogrodowa z kamienia, np. z rzeźbą antycznej postaci. Takie dodatki wybrane w jasnej barwie będą wyróżniać się na tle intensywnej zieleni roślin. Do ogrodów francuskich pasują też żeliwne lub stalowe ławki o zakrzywionych formach. Nieodzowne jest również odpowiednie oświetlenie, które wydobędzie urodę ogrodu także wieczorem.

Rośliny w ogrodzie francuskim

Ważną roślinnością w tego typu ogrodach są bukszpany i cisy, gdyż po właściwym ścięciu tworzą rozmaite kształty. Drzewa, które nie dają się formować, można pozostawić w naturalnej formie, by stworzyć dziką część ogrodu w postaci zwierzyńca. Aleje obsadzane są żywotnikami, kasztanowcami oraz ostrokrzewem. Rabaty kwiatowe powinny być wypełnione przez niższe rośliny, np. róże, hortensje czy fiołki. Należy jednak pamiętać, by nie łączyć wielu kolorów, gdyż można wówczas zaburzyć elegancję ogrodu. Często stosuje się rośliny o wybarwionych liściach: berberysy czy irezyny. Kluczowym krzewem jest też lawenda, którą można umieścić w najbardziej widocznych miejscach. Ogród francuski to nie tylko piękne kwiaty, ale także warzywa i zioła np. tymianek oraz bazylia obsadzone w symetrycznych rabatach.