Jak stworzyć ogród romantyczny?
Swobodne kompozycje roślin, urokliwe zakątki i mnóstwo kolorowych kwiatów – to tylko niektóre z cech ogrodu w stylu romantycznym. Podstawą takiej kompozycji jest również naturalność i prostota połączone z nutą tajemniczości.
O czym warto pamiętać, tworząc ogród romantyczny?
Decydując się na stworzenie ogrodu romantycznego, należy kierować się jego najważniejszymi cechami:
- Charakterystyczne dla tego stylu jest wyizolowanie ogrodu od otoczenia poprzez zastosowanie drewnianych paneli, roślinności krzewiastej lub pnączy. Sprawdzą się gatunki zimozielone.
- Kluczowy element stanowi łuk, który może pojawić się w ogrodzeniach, furtkach i bramach. Wówczas może być też podporą dla pnączy.
- Meble powinny być delikatne i w stylu vintage. Doskonałe będą drewniane krzesła i stoły, a także te wykonane z wikliny. Nie mogą jednak zajmować centralnego miejsca na pustym placu. Warto jest ukryć je w zakątkach ogrodu, by otoczone roślinnością tworzyły intymną atmosferę.
- Ozdobną częścią ogrodu będzie też fontanna betonowa, potęgująca tajemniczy nastrój. Może stanowić też źródło wody dla ptaków.
- Charakter miejscu nadadzą też detale, np. rzeźby do ogrodu. Jeśli przestrzeń jest niewielka, można także sięgnąć po figurki ozdobne do ogrodu, które nadają dodatkowy akcent w romantycznym stylu.
- Rośliny powinny cechować się rozłożystym pokrojem i bujnym wzrostem. Z zielonymi trawnikami najlepiej współgrać będą delikatne pastelowe barwy.
- Wśród wybieranych gatunków powinny znaleźć się róże, lawendy, konwalie. Jako rośliny jednoroczne warto posadzić werbeny i malwy, natomiast jako cebulowe: tulipany, hiacynty czy szafirki.
- Ważne jest to, aby nasadzenia były piętrowe: z tyłu mają znaleźć się najwyższe rośliny, a z przodu najniższe. Stworzy to w przekroju rodzaj schodów – pięter.
Romantyczny ogród to miejsce, w którym każda spędzona chwila stanowi nie tylko wypoczynek, ale także potrafi przenieść w zupełnie inny świat. Warto stworzyć go u siebie, by cieszyć się urokliwą przestrzenią obok domu.